Čo to vlastne je polyresin ?

Pri predaji lámp sa stretávame zo strany zákazníka s otázkou: “z akého materiálu je stojan alebo korpus svietidla?”

Vo všeobecnosti sa používa niekoľko druhov materiálov. Vzácne kovy ako – bronz, meď, mosadz, kovové zliatiny, zriedkavo drevo a drevené alternatívy. Najrozšírenejším materiálom je polyresin, ktorý je syntetickou formou rezinu alebo živice s podobnými vlastnosťami. Z chemického hľadiska sú polyesterové živice syntetické živice vytvorené reakciou dvojsýtnych organických kyselín a viacsýtnych alkoholov. Sú termosetové a rovnako ako iné živice exotermicky vytvrdzujú.

Vyrábajú sa polyresinové skulptúry ručne?

resin

Polyresin je obľúbený materiál, ktorý sa vyznačuje tvrdosťou a širokou paletou povrchovej úpravy. Napriek faktu, že sa jedná o syntetický materiál, vytvorenie živicovej sochy, alebo stojanu na lampu je remeselnícky proces, ktorý vyžaduje značné množstvo ručnej práce. Obdobne ako pri výrobe bronzových odliatkov. Viac o výrobe bronzových skulptúr tu: VÝROBA BRONZOVÝCH SKULPTÚR

Nápady dizajnérov sú prenesené na papier vo forme náčrtov. Následne sochári ručne vytvoria hlinený model – nazývaný aj „duša“. Tento sa potom použije na vytvorenie gumenej formy. Živica sa pridá do tekutého tvrdidla a ručne sa naleje do foriem. Po vytvrdnutí živice sa formy otvoria a vytiahnu sa hrubé sochy. Tieto sa musia pred zdobením očistiť od zvyškov spracovania, opraviť, vybrúsiť a ručne umyť. Keď je povrch kusu dokonalý, nanesie sa nástrek hustej farby s názvom “primer”. Tento sa stane základom pre finálnu dekoráciu. Tá sa bude líšiť v závislosti od toho, či je požadovaný výsledok matný, lesklý, kovový alebo štruktúrovaný. Následne sa výrobok spojí s elektrickým obvodom, ktorý ju premení na lampu.

Hodnota odliatku závisí od počtu vyrobených kusov konkrétneho produktu. Najhodnotnejšie sú skulptúry limitovaných edícií, pri ktorých sa po odliatí určitého množstva kusov “rozbije forma”.